Już w marcu startuje KOLEJNA EDYCJA!

Przed nami II edycja cyklu toruńskich biegów poświęconych tematyce wolności Polski i miasta Torunia. Ubiegłoroczna edycja “Toruńskich Sztafet Wolności 2018” poświęcona była obchodom 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obecna edycja zatytułowana została “Toruńskie Biegi Wolności 2019/20” i ma na celu uczczenie 100-lecia powrotu miasta Torunia do wolnej Polski. Trwają już ostatnie szlify nad projektem jeszcze szybszej TRASY niż rok temu oraz wyjątkowych czterech MEDALI składających się w jedną całość. 
      Terminy Toruńskich Biegów Wolności 2019/20
  • I edycja: 16 marca 2019 (sobota)
  • II edycja: 23 sierpnia 2019 (piątek) – Bieg podczas Bella Skyway Festival
  • III edycja: 9 listopada 2019 (sobota)
  • IV edycja: 18 stycznia 2020 (sobota) – FINAŁ

Dystans, który będzie czekał na biegaczy to 5 km. W ramach imprezy prowadzona będzie klasyfikacja       drużynowa (męska, żeńska i mieszana).

  • REJESTRACJA: kliknij TUTAJ!
  • LISTA STARTOWA: kliknij TUTAJ!
  • REGULAMIN: kliknij TUTAJ!

 

 

Idea Toruńskich Biegów Wolności 2019/20
18.01.2020r. – 100. rocznica wyzwolenia Torunia spod zaboru pruskiego
Wielkimi krokami zbliża się 100. rocznica wyzwolenia Torunia spod zaboru pruskiego. Z tej okazji Stowarzyszenie Run To Run oraz Miasto Toruń podjęło się organizacji wydarzenia, które uczci tę okrągłą rocznicę oraz zachowa pamięć o bohaterach, którzy zaangażowali się w wyzwalanie grodu Kopernika.
Prawie 100 lat temu…
Toruń nie zostałby wyzwolony, gdyby nie I wojna światowa i odzyskanie przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku. Mimo zakończenia wojny, Toruń nadal znajdował się pod zaborem pruskim, a w mieście stacjonowały wojska niemieckie. Dopiero podpisanie 28 czerwca 1919 roku traktatu wersalskiego spowodowało, że Polska odzyskała tereny zabrane jej przez Prusy w I i II rozbiorze, m.in. Prusy Zachodnie. Dlatego 19 października 1919 roku, w celu pokojowego i planowego przejęcia Pomorza Wschodniego, utworzony został Front Pomorski. Był to związek operacyjny Wojska Polskiego, którym dowodził gen. Józef Haller. Przejmowanie ziem pomorskich zaczęło się od przejęcia Torunia 18 stycznia 1920 roku, kiedy to do miasta wkroczyły jednostki wojska polskiego. Do grodu Kopernika jako pierwsza wkroczyła 16 Pomorska Dywizja Piechoty, dowodzone przez płk. Stanisława Skrzyńskiego. Na placu przed Dworcem Miejskim, dzisiaj znanym jako plac 18 stycznia, wojsko polskie zostało przywitane przez prezesa Polskiej Rady Ludowej i komisarycznego prezydenta Torunia dr Ottona Steiborna. Tego samego dnia wojska niemieckie opuściły Toruń. Wyzwolone miasto zostało stolicą województwa pomorskiego, dlatego dwa dni później do grodu Kopernika przybył pierwszy wojewoda pomorski II RP – Stefan Łaszewski. Na siedzibę pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wybrano budynek dzisiejszego Collegium Maius Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. 21 stycznia 1920 roku do Torunia dotarł dowódca Frontu Pomorskiego gen. Józef Haller, który wygłosił dla zgromadzonej ludności przemówienie z balkonu Ratusza Staromiejskiego. Rozpoczęte od Torunia przejmowanie poszczególnych miejscowości trwało do 11 lutego 1920 roku, kiedy to ostatni żołnierze niemieccy opuścili Gdańsk. Wyzwalanie Pomorza uczczono 10 lutego 1920 roku w Pucku, gdzie gen. Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.
Idea biegu drużynowego
Przed laty nasi przodkowie zaangażowaniem i walką doprowadzili do wyzwolenia Torunia i Pomorza, dlatego w setną rocznicę chcemy nawiązać do ich działań. Stąd bieg drużynowy. Do sukcesu jakim jest zwycięstwo ma doprowadzić wspólna walka całej drużyny, a nie tylko jednego zawodnika. Wynik każdego zawodnika będzie częścią składową wyniku drużyny. Jeden za wszystkich – wszyscy za jednego!

Każdy uczestnik Toruńskich Biegów Wolności 2019/20 po każdej edycji otrzyma pamiątkowy medal, którego całość będzie składać się na panoramę miasta Torunia. Szarfy poszczególnych medali będą w kolorze biało-niebieskim, zgodnym z flagą miasta.

Inspiracja medalu I edycji:
Obraz Wojciecha Kossaka „Zaślubiny Polski z morzem” (1931r.) – gen. Józef Haller przedstawiony został na koniu nad brzegiem Morza Bałtyckiego.

Podczas I edycji „Toruńskich Biegów Wolności 2019/20” (tj. 16 marca 2019 r.) każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal, przedstawiający gen. Józefa Hallera na koniu. Dlaczego akurat generał Haller? Otóż ten wybitny polski dowódca przyczynił się do wyzwolenia Torunia w styczniu 1920 roku. Medal z pierwszego biegu będzie także wyjątkowy ze względu na to, że w połączeniu z pozostałymi, które będzie można zdobyć podczas kolejnych edycji „Toruńskich Biegów Wolności 2019/20”, stworzy spójną całość. Po złożeniu wszystkich czterech medali w ich tle ukaże się zarys panoramy toruńskiej. Ponadto medale zdobywane od pierwszej do ostatniej edycji wyjątkowo układać się będą od prawej do lewej strony. Dlaczego w taki sposób? Otóż wyzwalanie Torunia spod zaboru pruskiego w styczniu 1920 roku zaczęto od jego wschodniej części (czyli prawej strony patrząc na miasto zza Wisły). 

Dodatkowe elementy ubarwiające toruńską panoramę, które będą uwiecznione na pozostałych medalach, będą odkrywane przed poszczególnymi edycjami. Przed biegiem finałowym będzie można dokupić podstawkę umożliwiającą ustawienie medali w jedną całość. Szczegółowe informacje na ten temat wkrótce.

Wstępny program wydarzenia


08:00 – 10:30 godziny pracy Biura Zawodów (Przystań Sportów Wodnych, ul. Popiełuszki 1-3, 87-100 Toruń)
08:00 – 15:00 szatnie, toalety i prysznice oraz depozyt dostępny dla uczestników (Przystań Sportów Wodnych, ul. Popiełuszki 1-3, 87-100 Toruń)
10:45 – 10:50 wspólna rozgrzewka
10:50 – 10:55 ustawianie się zawodników na starcie wg stref
10:55– 10:59 uroczyste otwarcie Toruńskich Biegów Wolności
11:00 –  START
11:15 – 11:20 wbieganie pierwszych zawodników na METĘ
12:00 – 12:15 dekoracja zwycięzców Biegu
12:30 – 12:40 dekoracja najszybszych drużyn (miejsca 1-3)
13:00 – uroczyste zakończenie Toruńskich Biegów Wolności