Już w marcu startuje KOLEJNA EDYCJA!

Przed nami II edycja cyklu toruńskich biegów poświęconych tematyce wolności Polski i miasta Torunia. Ubiegłoroczna edycja “Toruńskich Sztafet Wolności 2018” poświęcona była obchodom 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obecna edycja zatytułowana została “Toruńskie Biegi Wolności 2019/20” i ma na celu uczczenie 100-lecia powrotu miasta Torunia do wolnej Polski. Trwają już ostatnie szlify nad projektem jeszcze szybszej TRASY niż rok temu oraz wyjątkowych czterech MEDALI składających się w jedną całość. 
      Terminy Toruńskich Biegów Wolności 2019/20
  • I edycja: 16 marca 2019 (sobota)
  • II edycja: 23 sierpnia 2019 (piątek) – Bieg podczas Bella Skyway Festival
  • III edycja: 9 listopada 2019 (sobota)
  • IV edycja: 18 stycznia 2020 (sobota) – FINAŁ

Dystans, który będzie czekał na biegaczy to 5 km. W ramach imprezy prowadzona będzie klasyfikacja       drużynowa (męska, żeńska i mieszana).

  • REJESTRACJA: kliknij TUTAJ!
  • LISTA STARTOWA: kliknij TUTAJ!
  • REGULAMIN: kliknij TUTAJ!

 

Idea Toruńskich Biegów Wolności 2019/20

18.01.2020r. – 100. rocznica wyzwolenia Torunia spod zaboru pruskiego

Wielkimi krokami zbliża się 100. rocznica wyzwolenia Torunia spod zaboru pruskiego. Z tej okazji Stowarzyszenie Run To Run oraz Miasto Toruń podjęło się organizacji wydarzenia, które uczci tę okrągłą rocznicę oraz zachowa pamięć o bohaterach, którzy zaangażowali się w wyzwalanie grodu Kopernika.

Prawie 100 lat temu…

Toruń nie zostałby wyzwolony, gdyby nie I wojna światowa i odzyskanie przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku. Mimo zakończenia wojny, Toruń nadal znajdował się pod zaborem pruskim, a w mieście stacjonowały wojska niemieckie. Dopiero podpisanie 28 czerwca 1919 roku traktatu wersalskiego spowodowało, że Polska odzyskała tereny zabrane jej przez Prusy w I i II rozbiorze, m.in. Prusy Zachodnie. Dlatego 19 października 1919 roku, w celu pokojowego i planowego przejęcia Pomorza Wschodniego, utworzony został Front Pomorski. Był to związek operacyjny Wojska Polskiego, którym dowodził gen. Józef Haller. Przejmowanie ziem pomorskich zaczęło się od przejęcia Torunia 18 stycznia 1920 roku, kiedy to do miasta wkroczyły jednostki wojska polskiego. Do grodu Kopernika jako pierwsza wkroczyła 16 Pomorska Dywizja Piechoty, dowodzone przez     płk. Stanisława Skrzyńskiego. Na placu przed Dworcem Miejskim, dzisiaj znanym jako plac 18 stycznia, wojsko polskie zostało przywitane przez prezesa Polskiej Rady Ludowej i komisarycznego prezydenta Torunia dr Ottona Steiborna. Tego samego dnia wojska niemieckie opuściły Toruń. Wyzwolone miasto zostało stolicą województwa pomorskiego, dlatego dwa dni później do grodu Kopernika przybył pierwszy wojewoda pomorski II RP – Stefan Łaszewski. Na siedzibę  pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wybrano budynek dzisiejszego Collegium Maius Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. 21 stycznia 1920 roku do Torunia dotarł dowódca Frontu Pomorskiego gen. Józef Haller, który wygłosił dla zgromadzonej ludności przemówienie z balkonu Ratusza Staromiejskiego. Rozpoczęte od Torunia przejmowanie poszczególnych miejscowości trwało do 11 lutego 1920 roku, kiedy to ostatni żołnierze niemieccy opuścili Gdańsk. Wyzwalanie Pomorza uczczono 10 lutego 1920 roku w Pucku, gdzie gen. Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.

Idea biegu drużynowego

Przed laty nasi przodkowie zaangażowaniem i walką doprowadzili do wyzwolenia Torunia i Pomorza, dlatego w setną rocznicę chcemy nawiązać do ich działań. Stąd bieg drużynowy.  Do sukcesu jakim jest zwycięstwo ma doprowadzić wspólna walka całej drużyny, a nie tylko jednego zawodnika. Wynik każdego zawodnika będzie częścią składową wyniku drużyny. Jeden za wszystkich – wszyscy za jednego!


Każdy uczestnik Toruńskich Biegów Wolności 2019/20 po każdej edycji otrzyma pamiątkowy medal, którego szarfa będzie w kolorze flagi miasta Torunia.

Inspiracja medalu I edycji:

Obraz Wojciecha Kossaka „Zaślubiny Polski z morzem” (1931r.) – gen. Józef Haller przedstawiony został na koniu nad brzegiem Morza Bałtyckiego.

Generał Józef Haller – wybitny dowódca,  m.in. generał broni Wojska Polskiego, Naczelny Dowódca wszystkich Wojsk Polskich, komendant Legionów, dowódca Błękitnej Armii. Polacy znają dobrze tego wybitnego generała i wiedzą ile zrobił dla dobra i wolności naszej Ojczyzny. Generał Haller zapisał się także na kartach historii Torunia i przyczynił się do wyzwolenia tego miasta w 1920 roku.  Wszystko zaczęło się od objęcia przez gen. Józefa Hallera dowództwa nad Frontem Pomorskim, czyli związkiem operacyjnym Wojska Polskiego utworzonym w celu pokojowego i planowego zajęcia Pomorza, przyznanego Polsce na mocy ustaleń Traktatu Wersalskiego. Przejmowanie ziem pomorskich rozpoczęto 18 stycznia 1920 roku  od przejęcia Torunia. Wtedy to wojska niemieckie opuściły gród Kopernika. Generał Józef Haller przybył do Torunia 21 stycznia 1920 roku i wygłosił przemówienie z balkonu Ratusza Staromiejskiego. Przejmowanie Pomorza zakończyło się 10 lutego 1920 roku w Pucku, gdzie gen. Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.

Inspiracja do medali edycji II-IV wkrótce!


Wstępny program wydarzenia

08:00 – 10:30        godziny pracy Biura Zawodów  (Przystań Sportów Wodnych, ul. Popiełuszki 1-3, 87-100 Toruń)

08:00 – 15:00        szatnie, toalety i prysznice oraz depozyt dostępny dla uczestników (Przystań Sportów Wodnych, ul. Popiełuszki 1-3, 87-100 Toruń)

10:45 – 10:50        wspólna rozgrzewka

10:50 – 10:55        ustawianie się zawodników na starcie wg stref

10:55– 10:59         uroczyste otwarcie Toruńskich Biegów Wolności

11:00                     START

11:15 – 11:20           wbieganie pierwszych zawodników na METĘ

12:00 – 12:15       dekoracja zwycięzców Biegu

12:30 – 12:40      dekoracja najszybszych drużyn (miejsca 1-3)

13:00                     uroczyste zakończenie Toruńskich Biegów Wolności