Już w sobotę I edycja TBW2019/20

Już za kilka dni odbędzie się I edycja Toruńskich Biegów Wolności 2019/20! Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje organizacyjne, z którymi powinien zapoznać się każdy uczestnik naszego wydarzenia.

 

BIURO ZAWODÓW

Biuro zawodów będzie czynne tylko w sobotę w godz. 8:00-10:30 i będzie zlokalizowane na pierwszym piętrze w budynku Przystani Sportów Wodnych (ul. Popiełuszki 1-3). UWAGA:  NIE będzie istniała możliwość kupienia dodatkowych pakietów startowych. Limit dostępnych miejsc został osiągnięty.

W Biurze Zawodów w punkcie informacji będzie istniała możliwość zakupu oficjalnej koszulki Toruńskich Biegów Wolności 2019/20– do momentu wyczerpania zapasów. Liczba dostępnych sztuk będzie ograniczona.

Upoważnienie odbioru pakietu startowego za osobę trzecią – kliknij TUTAJ!

Oświadczenie opiekuna – kliknij TUTAJ!

 

FOOD TRUCK KONA COAST CAFE

Przed biegiem, jak i po, przy wejściu do Biura Zawodów na spragnionych biegaczy i kibiców czekał będzie Food Truck Kona Coast Cafe, a w nim pyszna kawa, rozgrzewająca herbata z owocami, koktajle, lemoniada na gorąco, ciacha owsiane, brownie, ciacha marchewkowe. Za okazaniem numeru startowego rabat – 10%. A płacić będzie można także kartą.

STREFY CZASOWE

Na linii startu należy ustawić się zgodnie z aktualną formą/rekordem życiowym. Przedziały minutowe na dystans 5 km prezentuje poniższa grafika. Bardzo prosimy o uczciwość wobec siebie i innych biegaczy.

SZATNIE, UBIKACJE, PRYSZNICE I DEPOZYT

Szatnie, toalety i prysznice będą znajdować się w budynku Przystani Sportów Wodnych (wejście od strony strefy startu/mety). Dodatkowe przenośne ubikacje będą zlokalizowane w strefie startu/mety. Depozyt będzie znajdował  się na parterze obok strefy startu/mety. Rzeczy osobiste można zapakować w worek, który został przekazany w pakiecie startowym, a następnie zostawić w depozycie. Depozyt będzie czynny w godz. 8:00-14:00.

 

UTRUDNIENIA W RUCHU – kliknij TUTAJ!

 

ZABEZPIECZENIE MEDYCZNE

Impreza jest kompleksowo zabezpieczona medycznie. Na starcie/mecie będzie karetka, a na trasie biegów nad zdrowiem biegaczy będą czuwać lekarze i ratownicy medyczni.

 

MEDAL – Generał Józefa Haller na koniu

Każdy uczestnik Toruńskich Biegów Wolności 2019/20 po każdej edycji otrzyma pamiątkowy medal, którego całość będzie składać się na panoramę miasta Torunia. Szarfy poszczególnych medali będą w kolorze biało-niebieskim, zgodnym z flagą miasta.

Inspiracja medalu I edycji:

Obraz Wojciecha Kossaka „Zaślubiny Polski z morzem” (1931r.) –na obrazie gen. Józef Haller przedstawiony został na koniu nad brzegiem Morza Bałtyckiego.

Generał Józef Haller – wybitny dowódca,  m.in. generał broni Wojska Polskiego, Naczelny Dowódca wszystkich Wojsk Polskich, komendant Legionów, dowódca Błękitnej Armii. Polacy znają dobrze tego wybitnego generała i wiedzą ile zrobił dla wolności naszej Ojczyzny. Generał Haller zapisał się także na kartach historii Torunia i przyczynił się do wyzwolenia tego miasta w 1920 roku.  Wszystko zaczęło się od objęcia przez gen. Józefa Hallera dowództwa nad Frontem Pomorskim, czyli związkiem operacyjnym Wojska Polskiego utworzonym w celu pokojowego i planowego zajęcia Pomorza, przyznanego Polsce na mocy ustaleń Traktatu Wersalskiego. Przejmowanie ziem pomorskich rozpoczęto 18 stycznia 1920 roku  od przejęcia Torunia. Wtedy to wojska niemieckie opuściły gród Kopernika. Generał Józef Haller przybył do Torunia 21 stycznia 1920 roku i wygłosił przemówienie z balkonu Ratusza Staromiejskiego. Przejmowanie Pomorza zakończyło się 10 lutego 1920 roku w Pucku, gdzie gen. Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.

Podczas I edycji „Toruńskich Biegów Wolności 2019/20” (tj. 16 marca 2019 r.) każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal, przedstawiający gen. Józefa Hallera na koniu. Dlaczego akurat generał Haller? Otóż ten wybitny polski dowódca przyczynił się do wyzwolenia Torunia w styczniu 1920 roku. Medal z pierwszego biegu będzie także wyjątkowy ze względu na to, że w połączeniu z pozostałymi, które będzie można zdobyć podczas kolejnych edycji „Toruńskich Biegów Wolności 2019/20”, stworzy spójną całość. Po złożeniu wszystkich czterech medali w ich tle ukaże się zarys panoramy toruńskiej. Ponadto medale zdobywane od pierwszej do ostatniej edycji wyjątkowo układać się będą od prawej do lewej strony. Dlaczego w taki sposób? Otóż wyzwalanie Torunia spod zaboru pruskiego w styczniu 1920 roku zaczęto od jego wschodniej części (czyli prawej strony patrząc na miasto zza Wisły).

 

TRASA

Przebieg trasy:

 • Pierwsza pętla: 1,5 km
  • start przy placu Przystani Sportów Wodnych i bieg w kierunku ul. Popiełuszki
  • bieg po ulicy Popiełuszki
  • skręt w prawo i dobieg do ul. Bulwar Filadelfijski
  • skręt w prawo na drogę rowerową
  • dobieg do Przystani Sportów Wodnych i rozpoczęcie drugiej pętli
 • Druga pętla: 3,5 km
  • bieg w kierunku ul. Popiełuszki
  • bieg ulicą Popiełuszki
  • skręt w prawo i dobieg do ul. Bulwar Filadelfijski
  • bieg po ulicy Bulwar Filadelfijski
  • nawrót na końcu ulicy Bulwar Filadelfijski
  • bieg po ulicy Bulwar Filadelfijski
  • skręt w lewo na drogę rowerową
  • dobieg do mety przy Przystani Sportów Wodnych

MAPA on-line – Kliknij TUTAJ!

Drodzy biegacze, życzymy Wam znakomitych rezultatów sportowych

oraz udanego pobytu w grodzie Kopernika!