Medal IV edycji Toruńskich Biegów Wolności 2019/20

Inspiracją medalu IV (finałowej) edycji Toruńskich Biegów Wolności 2019/20 jest most kolejowy im. Ernesta Malinowskiego.

Dlaczego fragment mostu zostanie przedstawiony na medalu? Otóż dokładnie przez ten most, pociągami pancernymi „Boruta” i „Wilk” przejeżdżali żołnierze Dywizji Pomorskiej oraz Drugiej Dywizji Strzelców wyzwalający Toruń. Po przejechaniu przez most, żołnierze zatrzymywali się na dworcu Toruń Miasto, gdzie witał ich komisaryczny burmistrz Torunia – Otton Steinborn. Dzisiaj plac przed dworcem Toruń Miasto nosi nazwę placu 18 stycznia właśnie od tego ważnego dla miasta i kraju wydarzenia. Na tym placu 3 dni później witano dowódcę wyzwalającego Toruń Frontu Pomorskiego – gen. Józefa Hallera.

W 1920 roku most im. Ernesta Malinowskiego był jedynym w Toruniu, odbywał się więc po nim ruch kolejowy, kołowy oraz pieszy. Most ten powstawał w latach 1870-1873 i do 1934 roku, kiedy to otwarto most im. Józefa Piłsudskiego, był jedynym połączeniem między lewym a prawym brzegiem Wisły w Toruniu. Obowiązującą nazwę most zyskał 27 maja 1999 roku. Obecnie odbywa się po nim tylko ruch kolejowy.

Most kolejowy im. Ernesta Malinowskiego w Toruniu jest więc niezwykle ważnym obiektem w historii miasta, ponieważ to nim 18 stycznia 1918 roku do Torunia zmierzała WOLNOŚĆ.

 

Medal biegu na 5 km

 

Medal biegu dla dzieci

Medale wszystkich czterech edycji